
CIM "HORYZONTY" działa na Łazarzu od ok. 10 lat, prowadząc działania międzynarodowe oraz na skalę państwową, nie zapomina o swojej dzielnicy. Wiele akcji jest skierowanych do jego mieszkańców, tj Kampania "Czysty Łazarz". Obserwując bacznie naszą dzielnicę, chcemy zmienić jej wizerunek z zanieczyszczonej i z zaniedbanej na czystą, przyjazną a jej mieszkańców uświadomić, dlaczego warto dbać o najbliższe czyste środowisko.
Dlatego przeprowadziliśmy i będziemy kontynuować Kampanię "Czysty Łazarz", która odbyła się podczascorocznych obchodów Dni Łazarza 02-09.06.2016 w Parku Wilsona oraz na terenie Rynku Łazarskiego i jest kontynuowana oraz skierowana do wszystkich mieszkańców/mieszkanek tej dzielnicy.
Wzięło w niej udział 30-tu wolontariuszy, głównie z CIM "horzyonty"
Cele Kampanii "CZYSTY ŁAZARZ":
- Optymalizacja i promocja używania opakowań zwrotnych oraz recyklingu wśród lokalnej społeczności.
- Promocja postawy dbania o wspólną przestrzeń publiczną i zachowania czystości środowiska lokalnego.
- Podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców poznańskiego Łazarza.
Działania w ramach kampanii "Czysty Łazarz":
1. PRZYGOTOWANIE DO KAMPANII
Przeszkolenie wolontariuszy – mieszkańców Łazarza nt. Optymalizacji i promocji używania opakowań zwrotnych oraz wielokrotnego użytku, upcyklingu i zachowania czystości środowiska lokalnego.
Przygotowanie informacji i materiałów-gadżetów promujących recycling i sprzatania po sobie oraz używania materiałów wielokrotnego użytku oraz biodegrodawalnych, np. koszulki, torebki płócienne, popielniczki wielokrotnego uzytku, eco-siatki na kupy psów i kanapki dla dzieci do szkół
2. DZIAŁANIE W AKCJI:
- W Parku Wilsona podczas Dni Łazarza:
Prowadzenie warsztatów recyclingu: toreb wielokrotnego użytku z koszulek, portfeli z kartonów, parkowego akwarium z butelek plastikowych z jednoczesnym informowaniem o ekologicznych rozwiązaniach i konieczności sprzatania po psach, używania kieszonkowych popielniczek wielokrotnego uzytku(i rozdawanie ich), używania opakowań zwrotnych(np. butelek) w domu i pracy. - Na Rynku Łazarskim: warsztaty i rozdawanie materiałów promocyjnych "Czysty Łazarz". Przez 3 dni dzięki zgodzie dyrektora Targowisk Poznań, na Rynku Łazarskim rozdaliśmy ok 200 torebek wielokrotnego użytku, prawie 2000 woreczków biodegradowalnych na psie nieczystości i przygotowaliśmy mapy, gdzie powinny stac nowe kosze na odpady odzwierzęce.
Wdaliśmy się w dyskusje z mieszkańcami Łazarza, jak lepiej o niego dbać. Podjęliśmy współpracę z lolanymi przedsiębiorcami, by uzywać mniej plastikowych opakowań. Rozpoczęlismy wieszać plakaty z logo kampanii i rozdawać torebki wielokrotnego użytku w sklepach i na straganach. Akcja wciąż trwa! Mamy bardzo pozytywny feedback zarówno na żywo od beneficjentów akcji oraz w Internecie, gdzie mieszkańcy ochoczo ją popierają. Aktualnie jeden z zaangażowanych nowych wolontariuszy akcji przygotowuje fiolmiki promujące dbanie o naszą dzielnicę z nami(Horyzontowiczami) oraz łazarskimi przedsiębiorcami i psami w akcji. Więcej szczegółów już wkrótce. Zobacz galerię >
Więcej o kampanii: facebook, portal lazarz.pl - W Ogrodzie Łazarz: warsztaty recyklingowe dla dzieci "Łazarskie Akwarium" po przedstawieniu "Rumpel Śmieciarz" oraz przed lokalna biesiada dla dorosłych. Zobacz galerię >
Mamy nadzieję kontynuować działania w ramach kampanii i jednocześnie podziękować za wsparcie finansowe i mertoryczne Kompanii Piowowarskiej SA; Grażynie Jurczak i Marcie Jurczak – wsparcie materialne; Dorocie Popiel – wykonawczyni naszego przepięknego logo; Osiedlowemu Klubowi Kulturuy "Krąg" – wsparcie i odwieczna przyjaźń z Horyzontami; Mironowi Greinert Czekalskiemu - dyrektorowi Targowisk Poznań – za udostępnienie stoisk na rynku Łazarskim; Szkolnemu Kołu Wolontariatu "Batmany"; naszym wspaniałym wolontariuszom z Niemiec, Francji, Portugalii i Estonii Constanze, Helen, Miguelowi i Piret oraz wielu zaangażowanym osobom oraz wolontariuszom bez których kampania nie przybrałaby tak wspaniałej formy.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu i działań w ramach akcji, najlepiej pisząc na adres mailowy kamilalenczewska@gmail.com – dbajmy o Łazarz!