Niewiele ponad tydzień temu zakończyła się bilateralna, polsko-portugalska wymiana młodzieżowa „Intercultural (con)Action – Youth Against Poverty and Marginalization through Arts and Non Formal Education”. Wymiana miała na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na odpowiedzialność jednostki w zwalczaniu ubóstwa i marginalizacji, a także na promowaniu socjalizacji młodych ludzi z mniejszymi szansami poprzez użycie sztuki i edukacji pozaformalnej. Wydarzenie rozpoczęło się 12 lipca, wraz z przybyciem grupy portugalskiej, która przyleciała prosto z Faro. Zgodnie z polską tradycją, polska grupa powitała ich chlebem i solą, co wywołało nie lada zdziwienie, ale także i zaciekawienie :-) Część mająca miejsce w Poznaniu miała charakter inauguracyjny. Uczestnicy mieli okazję się poznać, zintegrować i zetknąć z pierwszymi problemami kulturowymi (bariera językowa), które na szczęście nie zniechęciły ich do dalszej współpracy.
Podczas pierwszego Building Team poznaliśmy swoje obawy i oczekiwania, a także uzgodniliśmy, jak chcemy się podczas wymiany realizować. Animacja językowa, którą prowadzili między sobą uczestnicy, ucząc się nawzajem polskich i portugalskich słów, pomogła wyzbyć się strachu przed porozumiewaniem się oraz świetnie ułatwiła komunikację. Ku wielkiej uciesze portugalskiej młodzieży nie odbyło się bez zwiedzania Poznania oraz wyprawy nad Rusałkę. Młodzież wzięła udział w kompetencyjnej grze miejskiej, współorganizowanej z Klubem Aktywności Rozmaitych, integrując się ze społecznością lokalną oraz poznając wiele ciekawych miejsc w naszym mieście.
Zorganizowaliśmy też polski wieczorek, z bogatą polską kuchnią i tańcem oraz wieczorek filmowy, spędzony przy kultowej komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Ostatni dzień pobytu w Polsce upłynął nam na sportowo: w 4 międzynarodowych drużynach zagraliśmy w kręgle, a później, dzięki ogromnej uprzejmości pani Magdy Antoniewicz, która udzieliła nam przestrzeni w jej klubie fitness, wzięliśmy udział w treningu ju-jitsu oraz w zumbie pod okiem profesjonalnych instruktorów.