powrót

Rozpoczynamy drugą edycję projektu „5 Zmysłów Kultury”!

"5 zmysłów kultuy" to projekt skierowany do poznańskiej młodzieży i dzieci, mający na celu bezpośrednie spotkanie z obcokrajowcami, żyjącymi w Polsce i poznanie ich kultur poprzez wszystkie zmysły: słuchu, wzroku, smaku, węchu, dotyku. Tym samym w czasie spotkań chcemy rozwijać szósty zmysł: wrażliwość kulturową.  Jak wynika z naszego doświadczenia wrażliwość kulturowa jest kluczowym elementem w kształtowaniu zrozumienia i szacunku wobec otaczającej nas różnorodności kulturowej. Bez otwartości na „inność” drugiego człowieka niemożliwe jest budowanie dialogu i współpracy i stworzenie szczęśliwej rozwijającej się społeczności wielokulturowej. W ramach projektu zrealizujemy cykl spotkań: „Żywe Książki” (adaptacja metody „żywej biblioteki” – www.humanlibrary.org_) - cykl spotkań z obcokrajowcami żyjącymi w Poznaniu, mający na celu oswajanie z innością, uwrażliwienie na drugiego człowieka; w czasie tych spotkań uczestnicy wypożyczają wolontariusza – „żywą książkę” do rozmowy, mają okazję porozmawiać o kulturze, sztuce, tradycjach i obyczajach ludzi z innych kręgów kulturowych, uczyć się i bawić w językach „żywych książek” „Wszyscy Różni – Wszyscy Równi” – warsztat podsumowujący spotkanie „Żywe Książki”, nawiązujący do różnorodności kulturowej, pozwalający zrozumieć, czym jest kultura i tożsamość oraz na pozytywne spojrzenie na tę różnorodność, realizowany po spotkaniu z „żywymi książkami.” Ze względu na wiek odbiorców zostanie od zrealizowany w dwóch formach:
  1. „Małe kulaczki” – przedstawienie na podstawie „Piccolo blue e piccolo giallo” Leo Lionni z 1959 r. dla grup w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej, uzupełniające i podsumowujące spotkania o zagadnienia: czym jest kultura, różnorodność kulturowa, promująca ideę „wszyscy różni – wszyscy równi”.
  2. „Niebieskoocy” – projekcja filmu pod tym samym tytułem, traktującego o mechanizmie dyskryminacji, skierowana do grup w wieku gimnazjalnym oraz szkoły średniej. Film przedstawia przebieg doświadczenia, jaki przeprowadziła w 1995 roku Jane Elliot, działająca przeciw rasizmowi.
Kulinarny Piknik Międzykulturowy  - kulinarne spotkanie warsztatowedla wybranej grupy z placówki edukacyjnej lub opiekuńczo-wychowawczej, pozwalające zasmakować kultury. Wolontariusze przygotują smakołyki na piknik. Spotkanie z obcokrajowcami jest pretekstem do rozmowy na temat tradycji kulinarnych w innych kręgach kulturowych. W czasie pięciogodzinnego spotkania grupa ok. 30 osób będzie, wspólnie biesiadować, kosztować tradycyjne potrawy, poznawać ich przepisy, a niektóre samemu przygotować. Projekt jest współfinansowany przez Miasto PoznańPOZnan